Tu jesteś: Strona główna Oferta Okna standardowe Szprosy
 Praktyka dowiodła, że naturalne, odpowiednio wyselekcjonowane, drewno jest niezrównanie pięknym, zdrowym i ekologicznym materiałem do produkcji okien i drzwi... więcej>

Szprosy

 

Są to elementy ozdobne - drewniane, plastykowe lub aluminiowe - faktycznie dzielące lub imitujące podział szyby. Rozróżniamy następujące typu szprosów:

 

Szprosy stałe (konstrukcyjne)

 

Szprosy stałe, dzielące szybę powodują konieczność zastosowania z reguły małych formatów szyb zespolonych, wynikających z podziału skrzydła. Są one najdroższą opcją szprosów. Wykonujemy je szerokości 50 mm (lub więcej). Konsekwencją interesującego efektu estetycznego jest znacząca utrata dziennego światła.

Szprosy „wiedeńskie”

 

Są to drewniane szprosy obustronnie naklejane na szybę – imitujące zastosowanie małych formatów szkła. Wewnątrz szyby znajduje się tzw. szpros ślepy. Szprosy wiedeńskie wykonujemy o szerokości 22, 26 lub 32 mm (grubość 17 mm).

 

Szprosy międzyszybowe

 

Są to szprosy wykonane z ozdobnych aluminiowych lub metalizowanych plastykowych profili, oferowanych w szerokiej gamie wymiarów, kształtów i barw – w tym również drewnopodobnych. Szprosy te są mocowane na stałe do międzyszybowych ramek i znajdują się wewnątrz zestawu szyb zespolonych. W szybach dwukomorowych - szprosy te montowane są tylko w jednej komorze. Szprosy międzyszybowe nieznacznie pogarszają ciepłochronność szyby (tworzą mostek termiczny).

Szprosy ramkowe otwierane

 

Są one zwykle montowane od strony zewnętrznej skrzydła i otwierane dla łatwiejszego umycia szyby. Szprosy te, o szer. 25 mm, mocowane są w ramce o szerokości 35 mm; mogą mieć dowolny układ. Zawiasy i zameczki są ukryte w odfrezowaniu ramki. Szprosy te wykonuje się zwykle z tego samego drewna i w tym samym kolorze co okna. Szprosy ramkowe nie mogą być stosowane do okien okrągłych i przesuwnych.


okna drewniane | producent okien | okna angielskie | projekt i wykonanie: Best Group