Tu jesteś: Strona główna Oferta Okna pasywne
 Praktyka dowiodła, że naturalne, odpowiednio wyselekcjonowane, drewno jest niezrównanie pięknym, zdrowym i ekologicznym materiałem do produkcji okien i drzwi... więcej>

 

Okna energooszczędne ENERGO 78 i pasywne PASSIV 92

 

Obecnie największy udział w sprzedaży naszych produktów stanowi tzw. stolarka energooszczędna i pasywna czyli okna i drzwi o zdecydowanie lepszym współczynniku przenikania ciepła niż wyroby do niedawna dominujące na rynku. Dla porównania, ciepłochronność typowego okna drewnianego "Euro 68" wynosi ok. 1,5 W/(m2K) natomiast średnia ciepłochronność okna energooszczędnego (Energo 78) to ok. 1,0 W/(m2K), a pasywnego (Passiv 92) to ok. 0,8 W/(m2K).

 

 

 

Przekrój okna energooszczędnego i pasywnego:1. Energooszczędny pakiet 3-szybowy (dwukomorowy) od Ug=0,4 W/m2K do Ug=0,7 W/m2K

 

2. Krawędzie skrzydeł i ościeżnic profilowane do wyboru: promień R3, R6, R9 i Retro

 

3. Termookapnik montowany od zewnętrznej strony okna - całkowita eliminacja mostka termicznego

 

4. Ciepła ramka dystansowa SGG Swisspacer (opcjonalnie)

 

5. Ciepłochronne osadzenie szyb na głębokość 20 mm

 

6. Dwa rodzaje listew przyszybowych: standardowe i fajkowe - każdy typ do wyboru w czterech profilach: R3, R6, R9 i Retro

 

7. Mrozoodporna uszczelka wręgowa o zwiększonej powierzchni styku

 

8. Mrozoodporna uszczelka przylgowa

 

9. Zwiększona przylga - do 20 mm (jeszcze lepsza szczelność okna)

 

10. Wzmocnione okucie obwiedniowe Favorit Si-Line firmy SIEGENIA - AUBI (oś wrębu okuciowego 13 mm) lub G-U

 

11. Ramy skrzydeł i ościeżnic wykonane z - wolnego od wad - drewna klejonego 3 lub 4 warstwowo o przekroju 78 x 81 mm (Energo 78) lub 92 x 81 (Passiv 92)

Okna energooszczędne i pasywne wykonywane są najczęściej z selekcjonowanego drewna red meranti i sosnowego. Jako sprawdzony surowiec polecane są również twardsze gatunki drewna takie jak mahonie i dębina.

Nasze standardy przewidują następujące wykonanie i wyposażenie:

 • naturalny surowiec - odporne na wypaczenie - drewno warstwowo klejone; warstwy zewnętrzne, o poprzecznym usłojeniu, bez jakichkolwiek wad - nie są łączone po długości (z upustem cenowym - łączone)
 • niezawodne okucia obwiedniowe produkcji niemieckiej firmy SIEGENIA-AUBI lub GRETSCH-UNITAS (G-U)
 • zawiasy pokryte estetycznymi osłonkami w kolorach: stare złoto, srebrny, biel, i brąz
 • mikrowentylacja w skrzydle uchylnym i uchylno-rozwieralnym (sterowana klamką)
 • zapewniająca długotrwałą żywotność oknom - dwukrotna impregnacja i lakierowanie z pokazaniem urody drewna lub na kryjąco - materiałami renomowanych firm SIKKENS, SIGMA, GORI lub REMMERS - dwustronnie w tym samym kolorze (dwukolorowość - za dopłatą)
 • energooszczędne szyby zespolone o współczynniku ciepłochronności już od U = 0,4 W/m2K
 • w rozwieralnych drzwiach balkonowych hamulec przeciwprzeciągowy lub komfortowy niski próg MACO
 • solidny aluminiowy okapnik i nakładka na dolny ramiak skrzydła (chroniące drewno przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych)
 • klamki okienne produkcji niemieckiej firmy Hoppe - model Luxemburg Secustic (z zabezpieczeniem przed przesunięciem obwiedniowego okucia od zewnątrz) w sześciu kolorach: naturalny-aluminium, szampański, stare złoto, tytan, biały i brązowy
 • dwie mrozoodporne uszczelki obwiedniowe

 

 

Przykładowe wyposażenie dodatkowe (dostępne za dopłatą) :

 • zestawy szyb zespolonych: o zwiększonej klasie oporu - utrudniające włamanie (VSG P2 lub  VSG P4), bezpieczne (VSG 6 lub  VSG 8), hartowane (ESG), szkło samoczyszczące, witrażowe, ornamentowe, satynowe, barwione, refleksyjne itp.
 • okucia antywłamaniowe wraz z zabezpieczeniem szyby przed wepchnięciem (klasa bezpieczeństwa WK1 lub WK2)
 • okucia kryte (całkowicie niewidoczne przy zamkniętych skrzydłach)
 • nawiewniki powietrza (np. Aereco)
 • blokady kąta rozwarcia skrzydeł
 • aluminiowe okładziny zewnętrznej płaszczyzny okien (np. Aluron Gemini)
 • tzw. ciepłe ramki dystansowe w szybach zespolonych – szczególnie zalecane do okien w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie
 • kontaktrony (montujemy w oknach dostarczone przez Klientów czujniki systemu alarmowego)

 

 

 


Podobnie jak inne nasze produkty, okna energooszczędne i pasywne mogą być wykonane w szerokiej gamie kolorów, kształtów i podziałów. Jako podstawowy surowiec do produkcji stolarki o podwyższonych walorach izolacyjnych najczęściej stosujemy wysokojakościowe drewno meranti, sosnowe i dębowe.

Celem kompleksowej poprawy ciepłochronności budynku zaleca się aby okna energooszczędne i pasywne były montowane za pomocą techniki tzw. ciepłego montażu, gdzie obok standardowych kotew i pianki montażowej stosuje się od wewnątrz taśmę paroszczelną a od zewnątrz taśmę paroprzepuszczalną. Metoda ta pozwala na eliminację ryzyka przewiewów, tzw. mostków termicznych czy zawilgocenia pianki montazowej w przestrzeni pomiędzy murem a ościeżnicą okna.

 

Ze względu na większą materiałochłonność na etapie produkcji, okna energooszczędne i pasywne są nieco droższe od standardowych okien (Euro 68), jest to jednak inwestycja zwracająca się dzięki oszczędności energii grzewczej zimą i ewentualnych wydatków mających na celu obniżanie temperatury wewnątrz budynku w upalne lata.  Należy jednak pamiętać, że ze względu na zastosowanie pakietów trójszybowych nieznacznie maleje przepuszczalność światła w porównaniu do okien z szybami jednokomorowymi. Zaleca się zatem projektowanie większych otworów okiennych lub ograniczenie zbędnych podziałów (np. zastępowanie okien trójskrzydłowych dwuskrzydłowymi lub rezygnację ze szprosów). Wśród zalet stolarki energooszczędnej i pasywnej należy również wymienić zdecydowanie lepsze parametry wygłuszenia w porównaniu do typowych okien i drzwi.


okna drewniane | producent okien | okna angielskie | projekt i wykonanie: Best Group